Erről december közepén szavaz a Parlament, ezért a pontos szabályozást még mi sem ismerjük arra vonatkozóan, hogy milyen számítási módszert kell alkalmaznunk a reálhozam megállapítására (évenként vagy átlagosan stb) így jelenleg ügyfélszolgálatunk sem tudja kiszámolni, hogy az egyes tagok esetében pontosan mekkora összegről van szó. Kérjük, hogy ezzel kapcsolatban 2011 januárjában keressék ügyfélszolgálatunkat.
A 2010. január 1-jétől a jelenleg hatályban lévő jogszabályok szerint a Pénztárak Garanciaalapja a tag magánnyugdíjpénztár által vezetett egyéni számlájának egyenlegét – amennyiben az a nyugdíjszolgáltatás megállapításakor nem éri el a hozamgarantált tőke összegét – a hozamgarantált tőke mértékéig kiegészíti. Tehát a tagok pénze a pénztárakban az átmeneti időszakban is teljes biztonságban van: a tagokat semmiféle kár nem érheti, befizetéseik hosszú távú értékállósága garantálva van. A Pénztárak Garancia Alapjába minden magánnyugdíjpénztár köteles jogszabályban meghatározott mértékű tagdíjbefizetést teljesíteni, amiből az Alap az esetleges kifizetéseket teljesíteni tudja, így tehát a garancia mögött is tulajdonképpen a pénztárak állnak.
A nemzetgazdasági miniszter kijelentését az állami garancia eltörlésére nézve így nem tudjuk értelmezni.
Mi az a hozamgarantált tőke?
A hozamgarantált tőke a jelenleg hatályos jogszabályok szerint a tag egyéni számláján jóváírt kötelező és kiegészítő tagdíjbefizetéseknek az infláció szorzatával növelt összege (azaz ez a garancia biztosítja a tag befizetései vásárlóértékének megőrzését). A hozamgaranciára való jogosultságot azonban elveszítheti a pénztártag, amennyiben a felhalmozási időszakban az általa kezdeményezett pénztárváltások ill. portfólióváltások között nem telt el legalább öt év.
Mekkorák a költségek?
A működési költségekre legfeljebb 4,5% százalékot lehet elvonni a tagdíjból, ez a törvényben meghatározott mérték. Ez azt jelenti, hogy 1000 forintból legfeljebb 45 forintot lehet költségek címén levonni.
Ezért az összegért az alábbi tevékenységeket végezzük:
· minden tag számláját egyénileg tartjuk nyilván (a tb nem)
· annak alakulásáról rendszeresen tájékoztatjuk a tagot levélben (a tb nem)
· személyes, telefonos és online ügyfélszolgálatot üzemeltetünk (a tb nem)
· megállapítjuk a szolgáltatás mértékét
· nyugdíjszolgáltatást nyújtunk (a tag elhalálozása esetén örökösének)
Mit jelent az, hogy pénztári vagyon örökölhető?
A pénztárban felgyűlt vagyonára minden pénztártag kedvezményezetteket jelölhet meg, akik halál esetén jogosultak lesznek az elhunyt pénztártag számláján felhalmozott vagyonra minden további feltétel vizsgálata nélkül. A kedvezményezettek adatait a pénztárnak kell bejelenteni. Kedvezményezett-jelölés hiányában a felhalmozott vagyont a tag örököse(i) kapják meg.
Hogyan lehet az örökséghez jutni?
A kijelölt kedvezményezettek vagy az örökösök eldönthetik, hogy a tag pénztári vagyonát egy összegben felveszik, a törvény szerinti hozzátartozói nyugellátás megállapítása esetén átutaltatják a Nyugdíjbiztosítási Alap részére, ugyanazon pénztárnál vezetett saját egyéni számlájukra átvezettetik, vagy más pénztárnál vezetett egyéni számlájukra átutaltatják.
Kell-e adózni az örökség után?
A tag halála után örökölt pénztári vagyon illetékmentes, de készpénzben történő felvétele esetén adóköteles jövedelem.
Beléphetek-e még magánnyugdíjpénztárba?
A pénztárak továbbra is befogadják a belépni szándékozókat, de 2011. december 31-ig nem érkezik tagdíj magánpénztári számlájukra. A jelenleg hatályos jogszabályok szerint önkéntesen taggá válhatnak azok, akik 30. életévüket még nem töltötték be, nem tagjai egy magánnyugdíjpénztárnak sem, és tb-köteles jogviszonyban állnak, illetve azok, akik első alkalommal létesítenek tb köteles jogviszonyt Magyarországon, életkortól függetlenül.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése