Azt tanácsoljuk minden magánpénztári tagnak, hogy várja meg az átlépésre vonatkozó jogszabályok hatályba lépését. Ezt követően pedig mindenki egyénileg számolja majd ki, hogy melyik számára a legkedvezőbb megoldás. Célszerű az érveket alaposan megfontolni, esetenként szakértő segítségét kérni, és mindenképpen körültekintően, a rendelkezésre álló információkat alaposan mérlegelve dönteni.
Mikor tudhatom meg a részleteket?
A kormány nyilatkozatai szerint 2010. december 13-ig fogadja el az országgyűlés az átlépésre vonatkozó jogszabályokat, és a törvény elfogadásától számítva 45 nap áll mindenki rendelkezésére ahhoz, hogy döntését meghozza és annak megfelelően cselekedjen.
Azt mondják, ha maradok a pénztárban, elvesztem az állami nyugdíjat.
A szabályozás pontos részletei egyelőre nem ismertek. A gazdasági miniszter sajtóban tett nyilatkozatai alapján azonban valószínűsíthető, hogy a maradás mellett nyilatkozó pénztári tagok – a várhatóan hatályba lépő jogszabályok alapján – az állami nyugdíj vonatkozásában szankciókra számíthatnak.
Nyugdíjunk ügye az egyik legfontosabb pénzügyi kérdés életünkben, amiről rövidesen döntést kell majd hoznunk. Egy ilyen fontos kérdésről nem szabad gyorsan, elhamarkodottan véleményt nyilvánítani, hiszen következményei meghatározhatják az elkövetkező évtizedeink életminőségét. Célszerű az érveket alaposan megfontolni, esetenként szakértő segítségét kérni, és mindenképpen körültekintően, a rendelkezésre álló információkat alaposan mérlegelve dönteni.
Mi lesz az eddig felhalmozott magánnyugdíjpénztári vagyonommal, ha nem lépek vissza?
A tagok eddig befolyt tagdíját a jogszabályok szerint a pénztárak továbbra is kezelik, a vagyonon hozamot termelnek a tagok egyéni számláján, a kiválasztott portfólióban. Az kormány által közölt információk alapján a 2010.11.01 és 2011.12.31 között visszatartott magánpénztári tagdíjat a Kormány kompenzálni fogja, a magánpénztárakban maradt tagok számára. Ennek a technikai feltételei még nem ismertek.
Kivehetem-e a pénzemet a pénztárból?
Nem. A magánpénztárból a jelenlegi jogszabályok alapján a nyugdíjjogosultság elérésekor lehet szolgáltatáshoz jutni, amely jelenleg kizárólag egyösszegű kifizetés formájában történik.
Mennyire biztonságos a magánnyugdíjpénztár?
A pénztárak szigorú törvényi szabályozásnak megfelelően működnek a PSZÁF folyamatos ellenőrzése mellett. További biztosítékot jelent a tagok számára, hogy jogszabályban meghatározott módon egy pénztártól független letétkezelő folyamatosan őrzi az értékpapírokat és figyeli a vagyonkezelés jogszerűségét.
Biztosan megvan a pénzem?
Mindenkit szeretnénk megnyugtatni, hogy a tagok megtakarítása hiánytalanul rendelkezésre áll. A vagyont a jogszabályi kereteknek megfelelően kialakított befektetési portfóliókban kezeljük és hozamokkal gyarapítjuk, a tagdíjak és hozamok alakulásáról rendszeres értesítést küldünk tagjainknak. A pénztár telefonos vagy online ügyfélszolgálatán az egyenleg bármikor lekérdezhető.
Mekkora a pénztár hozama?
A választható portfóliós rendszerben a magánpénztári szektor egészét tekintve a Klasszikus portfólió 12,11 százalék, a Kiegyensúlyozott portfólió 17,75 százalék, a Növekedési portfólió 25,95 százalék vagyonnal súlyozott átlaghozamot ért el a tavalyi évben (a dec/dec infláció tavaly 5,6% volt). A legalább 10 éve működő magánnyugdíjpénztárak által kezelt 51 portfolióból a 2000 és 2009 közötti tíz éves átlaghozam 45 portfoliónál meghaladta az infláció ugyanerre az időszakra vetített mértékét, ebből 17 portfolió éves reálhozama (infláció feletti hozam) 1-2 százalék közötti mértékű, 13 portfólió reálhozama pedig az évi 2 százaléknál is nagyobb volt. Tehát általánosságban elmondható, hogy a pénztárak infláció feletti mértékben gyarapították a tagok vagyonát az elmúlt 10 év átlagában.
Az idei év első kilenc hónapját vizsgálva elmondhatjuk, hogy a Klasszikus portfóliók átlagos hozama 2009. december 31. és a 2010. szeptember 30. között 6,01 százalékot, a Kiegyensúlyozott portfóliók 9,25 százalékos, a Növekedési portfóliók pedig 9,5 százalékos átlagos hozamot értek el. A 2010 szeptemberében aktuális - a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett - 3,8 százalékos inflációval összevetve ez azt jelenti, hogy a pénztári portfóliótól függően 2,21 és 5,7 százalék közötti pozitív reálhozamot értek el a vizsgált időszakban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése