2011. szeptember 13., kedd

Nem igaz, hogy 50 felett már illik meghalni!


Tévhitekkel számoljunk le! Az 50. születésnapunk után is nekiláthatunk megtervezi, mit kezdjünk magunkkal a következő 30 évben.
- Mi leszünk a legboldogabbak, ha majd mindenki 20-30 éves korában tesz majd azért, hogy rendes nyugdíja legyen. Jelenleg sajnos nem ez a helyzet, nagyon sok mindenkinek probléma az, hogy miből egészíti ki a nyugdíját a dolgos évek után - sokaknak muszáj elkezdeniük most, 50 éves kor felett az öngondoskodást.
50 felett van a magyar lakosság 37%-a. Ez egy jelentős szegmens.
- A szolgáltató szektor szereplői közül sokan úgy gondolják, hogy 49 éves kor felett, már nagyon nehezen lehet megváltoztatni a fogyasztási szokásokat. Aki eddig nem tett félre, nem kötött biztosítást, majd most fog?
- Azt látjuk, hogy vannak olyan témák, területek, amelyekre az 50 pluszosok akkor is költenek, ha anyagilag nem állnak annyira jól. Az egyik ilyen téma, hogy milyen bevételem lesz nyugdíjba vonulás után - és ez még az aktív kort érinti. Erre rugalmas termékeket állítottunk össze, gondoltunk ugyanis azokra, akik nyugdíjkorhatár előtt veszítik el az állásukat, de azokra is, akik még tovább dolgoznak a nyugdíj mellett. Mi azt mondjuk, ha az "utolsó pillanatban" kell megoldanod, hogy legyen rendes nyugdíjat, akkor segítünk abban, hogy a megtakarításaidat hogyan alakítsd át úgy, hogy egy járadékszolgáltatás keretén belül életed végéig kapj kiegészítést az állami apanázs mellé.
A másik ilyen téma pedig a család. Az unokára mindig jut pénz, mindegy mit mondanak a számok az alacsony nyugdíjakról. Erről is szól, hogy az unoka vagy adott esetben a gyerek juthat hozzá a nagyszülők által felhalmozott összeghez, ha mondjuk elmúlt 18 éves, egyetemre megy, lakást vesz, stb. A célcsoportban nagy rá az igény, hogy az unokára költött összeg ne az ablakon kidobott pénz legyen, hanem valami igazán hasznos.
Illetve van benne egy kockázati biztosítás, amely 80 éves korig bárkinek elérhető - szemben a 60-70 éves kornál meghúzott plafonnál, ami más hasonló termékeket jellemez a piacon. Mi mindenkivel kötünk biztosítást az egészségügyi nyilatkozat kitöltése után, orvosi vizsgálat nélkül. Igen, biztosítunk, akár egy 75 éves, súlyosan beteg nyugdíjast is. Azt gondolom ez is mutatja, hogy a célcsoport igényeire hangoltuk a termékeinket.
Nem titkolt célunk, hogy ennek az 50 pluszos rétegnek mi legyünk a szakértői Magyarországon. Megdöbbentő, hogy ennek a generációnak a tagjait mennyire mellőzi a társadalom.
"Megdöbbentő, hogyan veszünk semmibe egy korosztályt"
- Mennyire rizikós ez a réteg?
- Sok tévhittel találkoztunk kutakodásaink során. Nagy hiba lenne, ha ezt a csoportot egy homogén szegmensként kezelnénk. A témában jártas ismerősömet idézném. Gondoljunk csak bele, azok, akik ma mennek nyugdíjba, számítógépet használnak, mobiljuk van, az internetet aktívan használják, igaz? Ahogy megyünk felfele korban, egyre jobban változnak a jellemzők, az iskolázottság, vagy hogy milyen csatornákon keresztül értesülnek a világ dolgairól, vagy hogy egyáltalán mivel töltik a napjaikat. Nagyon sok alszegmensre osztható tehát ez a csoport, de kanyarodjunk vissza a tévhitekhez.
Az 50 fölöttiek jelentős megtakarítók, a befektetések egy jelentős részét ennek a korosztálynak adják el. 50 és nyugdíj között, akinek munkája van, az vélhetően ebben az életszakaszban keresi a legtöbbet, a gyerekei már kirepültek, a lakáshitelét valószínűleg már kifizette - vagyis van bennük potenciál. Nem azt mondom persze, hogy az a réteg dúskál a pénzben, dehogyis! De azok közül, akik rendelkeznek megtakarításokkal, ez egy igen jelentős csoport.
Nézzük az egészségi állapotukat! Aki ma megéli a 60 éves kort Magyarországon, a statisztikák szerint jó eséllyel még legalább 10 évet él. Egyáltalán nem igaz, hogy aki elmúlt 50, "annak illik meghalnia". Ennek ellenére a társadalomban sok a sztereotípia, azt gondoljuk, hogy az 50 pluszosok már a leszálló ágban vannak, holott ez nem igaz.
Ráadásul nagyon sokan vannak és még többen lesznek. Kevesebb ember tart majd el többet - biztosítói oldalról ez nagy lehetőség. És ne feledkezzünk meg az 50 pluszosok értékeiről sem! Szolgáltatói szempontból nagyon fontos, hogy tudatosabban vásárolnak, de lojálisabbak is, és kommunikálni is könnyű velük.
A befektetéseidet, megtakarításaidat felhasználhatod úgy is, hogy életed végéig fix bevételed legyen ebből hónapról-hónapra. Ez a legégetőbb kérdés ennek a korosztálynak. Hány olyan ember van, akinek azt mondták 40-50 éves korában, hogy 20 éves korban el kellett volna kezdened spórolni? Kényszervállalkozók, minimálbérre bejelentettek, vagy a szürkegazdaságban dolgozók, az ő nyugdíjuk nagyon alacsony lesz - rajtuk akarunk segíteni. Ezzel együtt azt is remélem, hogy ezek a termékek felhívják rá a figyelmet, hogy az öngondoskodást bizony nem ebben az időszakban, hanem valóban fiatal korban kell elkezdeni. Mi azt mondjuk, 45 éves korban a nyugdíjjal kapcsolatos gondokkal már nagyon komolyan el kell kezdeni foglalkozni.
- Mit tudunk ennek a korosztálynak az egészségi állapotáról?
- Az 50 pluszosoknál az egyik legfontosabb téma az egészség. De ez természetes. Minél idősebbek vagyunk, annál többet kell tennünk az egészségünkért, ez persze azt is jelenti, hogy többet költünk minderre. E tekintetben hasonló statisztikákból dolgoztunk, mint a több biztosító.
Kétmillióan nagy bajban vannak.
4 millió emberből 1,3 milliónyian tíz év alatt nem dolgoztak annyit, amennyi időarányosan a nyugdíjjogosultsághoz kellett volna, további hétszázezren pedig a bejelentett keresetük alapján nagyon alacsony nyugdíjjáradékra számíthatnak majd - derül ki Augusztinovics Mária, Gyombolai Márton és Máté Levente kutatásaiból, amelynek során a nyugdíjbiztosító 1997-2006 közötti adatbázisában szereplők biztosítási jogviszonyának alakulását elemezték.
- Szemléletbeli változásra van szükség. Hihetetlen nagy a különbség a között, ahogy a magyarok tekintenek erre a generációra és ahogy a világ más részein. Aki ma 50 éves, annak igenis legyen még terve 30 évre előre, hogy mit akar magával kezdeni. Több vitalitásra, új szemléletre van szükség. Feladatokra és célokra 50 felett is van szükség, nem lehet egy generációt sarokba állítani. Ha valaki elmúlt 50, az nem tragédia - nekünk ez a filozófiánk.
Nézzük meg a világ más részeit, bár tudom, hogy nem lehet a körtét az almával összehasonlítani, és hogy ez sokban függ az anyagi háttértől is, de az 50 feletti korszak arról is szólhatna, hogy több időt szentelek a hobbimnak, vagy amire eddig nem jutott időm. Tudom én, hogy Magyarországon a nyugdíjasok legnagyobb problémája nem az, hogy miként utazzák körbe a világot, de akkor sem függhet pusztán az anyagiaktól az, hogy miként ítéljük meg ezt a korosztályt.
- Igen, de ez egy kisebb biztosítónak rossz irány. Felkészülten lépünk be egy jól meghatározott piaci szegmensre hiszünk abban, amit csinálunk, így van értelme ezt csinálni. Olyan együttműködéseket készítünk elő, amelyek arról szólnak, hogy pontosan tudjuk, mire van szüksége a célcsoportunk tagjainak.
Kis szervezetként gyorsan tudunk alkalmazkodni a külső környezethez is.
Ez első visszajelzések nagyon pozitívak, lényegesen jobbak, mint amire számítottunk. Úgy tűnik, sikerül kavicsot dobnunk az állóvízbe.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése