2011. szeptember 7., szerda

Felosztó-kirovó Rendszer

A magyar nyugdíj elsősorban a felosztó-kirovó rendszeren alapszik, ám jelenleg már négy pillérből tevődik össze.
1. pillér az Állami nyugdíj, mely nem más, mint a klasszikus felosztó-kirovó rendszer.
Ez a ráta jelenleg 60% körül mozog, ami azt jelenti, hogy ha holnap nyugdíjba menne, a jelenlegi nettó fizetésének 60%-át kapná meg nyugdíjként.
Ez a szám azonban a következő években drasztikusan csökkenni fog, és végül az Európai átlaghoz illeszkedve 30% körül fog megállni legkésőbb 2020-ra.
Ennek okairól bővebben a Ratkó korszak bejegyzésben olvashat.
2. pillérként a Magánnyugdíjpénztárakat tartjuk számon. Ezek 1998. január 1-jével kerültek bevezetésre, és minden pályakezdőnek kötelező belépnie egy általa választott pénztárba.
Ide a bruttó fizetés 8%-a érkezik, ezzel felváltva az állami nyugdíjrendszert, mely mindössze a fizetés 1,5%-a.
Ez a felosztó-kirovó rendszertől eltérő modell, hiszen az ide fizetett összeg már az Ön saját számláján a saját jövőjére van félre téve.
A magánnyugdíjpénztárakba történő befizetést a kormány 2010. november 1. és 2011. december 31. közötti időszakra felfüggesztette.
3. pillérként az Önkéntes nyugdíjpénztárakról kell beszélnünk, melyek szintén 1998. január 1-től választhatók.
Ez az előgondoskodási forma leginkább azért kedvelt, mert több munkahelyen lehetőség van cafeteria rendszeren belül a munkáltató által fizettetni.
4. pillérként a NYESZ-t, azaz Nyugdíj Előtakarékossági Számlát tartjuk számon, mely 2005. óta elérhető a hazai piacon.
Elsősorban rugalmassága miatt kedvelik, ám a magas állami támogatás sem elhanyagolható.
Nehezen átlátható tehát, hogy hónapról hónapra mekkora összeg hova megy, és leginkább azt nehéz megjósolni, hogy mennyi nyugdíjat is hoz majd a postás.
Egyfelől azonban biztosak lehetünk: a felosztó-kirovó rendszer hosszú távon már nem tudja fenntartani magát, az állam tehát nem lesz képes az Ön nyugdíját előteremteni.
Ha Ön úgy gondolja, a jelenlegi fizetése 30%-ánál több pénzt szeretne nyugdíjasként kapni, úgy van megoldás! Vegye fel velünk a Kapcsolatot, és segítünk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése